ONE RADIO
KONTAKT
OSADENSTVO
REKLAMA
FREKVENCIA
RADIO ONE RADIO ONE ROCK RADIO ONE RETRO
1 | Všetky hity!

Radio One Retro / Retro interpreti

Retro interpreti

Céline Dion

21.12.2014   zdroj: Wikipedia   VIDEO

späť späť

Od jednoduchých začiatkov sa Céline Dionová vypracovala na medzinárodnú hviezdu. Na celom svete získala ocenenia hudobného priemyslu: Grammy v USA, Juno a Félix v Kanade a World Music Awards v Európe.

1990-1995

V roku 1990 vydala Dionová album Unison, jej prvý naspievaný v anglickom jazyku. Pilotným singlom sa stala skladba Where Does My Heart Beat Now, ktorou si Céline podmanila i americkú časť publika. V horúcom singlovom rebríčku Billboard Top 100 skončila najvyššie na 4. mieste. Druhý singel, (If There Was) Any Other Way, sa vyšplhal na 5. priečku. Z LP platne nakoniec išli do singlových pozícií i menej úspešné skladby The Last To Know, Unison a rádiový promo singel Have A Heart vydaný v Kanade.

Album Unison prekonal i tie najväčšie očakávania. Jeho predajnosť dosiahla 1 700 000 nosičov. Céline začínala byť pre amerických poslucháčov čoraz známejšia aj vďaka nočným talk-show.

V roku 1991 oslavovala Céline Dionová 10. výročie na poli hudobného šoubiznisu a v júni pripravila špeciálne gala vystúpenie pre svojich fanúšikov vo Forum de Montreal. Pre francúzske publikum nahrala piesne populárneho textára Luca Plamondona na album Dion chante Plamondon. Z neho sme zaznamenali single Je danse dans ma tête, Un garçon pas comme les autres (Ziggy) a L'amour existe encore. Album sa dostal na európsky trh až v roku 1994 pod názvom Des mots qui sonnent.

Medzinárodný vzostup prišiel v roku 1991, keď nahrala titulnú skladbu na soundtrack k animovanému filmu Kráska a zviera spoločnosti Walt Disney. Pieseň Beauty And The Beast sa stala číslom jeden a pozbierala ceny Hudobnej akadémie a Grammy, stala sa základným kameňom jej druhého anglicky naspievaného albumu s jednoduchým názvom Celine Dion.

Album Celine Dion (1992) vydal dovedna päť singlov. Love Can Move Mountains, If You Asked Me To, Did You Give Enough Love, Water From The Moon a Nothing Broken But My Heart. V Kanade získal šesť platinových platní a bol ďalším stupňom k neuveriteľnej ceste k oceneniu Juno.

Taktiež v roku 1992 sa Céline zúčastnila koncertného turné Michaela Boltona počas leta a vystupovala v jednej z hlavných rolí v muzikáli Tycoon (anglická verzia známeho francúzskeho originálu Starmania).

V tom čase začala Céline robiť významné kroky vo Veľkej Británii. Britskí fanúšikovia zobrali dobre skladbu Think Twice, baladu z albumu The Colour Of My Love (1993). Nasledujúcich päť týždňov dominovala pieseň a album na vrchole britských hitparád, taký výkon sa neopakoval od roku 1965 a rozkvetu The Beatles. Skladba Think Twice zostala číslom jeden ešte ďalšie dva týždne, prekonala magickú miliónovú hranicu a stala sa jediným singlom ženského interpreta, ktorého číslo predajnosti vo Veľkej Británii sa zastavilo na 4 miliónoch. Z albumu The Colour Of My Love vzišli ďalšie mega-hity: sladká balada The Power Of Love (predtým naspievaná Jennifer Rush), rytmická Misled, Only One Road, duet s Clivom Griffinom When I Fall In Love z filmu Bezsenné noci v Seattli a rádiový promo singel Next Plane Out.

V nadveznosti na úspech albumu The Colour Of My Love, odštartovala Céline v marci roku 1994 svoje celosvetové turné. Záznam z 28. a 29. septembra z parížskej haly Olympia vyšiel na jej druhom živom albume s názvom Olympia. Album obsahuje ústrednú melódiu z filmu Bagdad Café Calling You. Dionová vzdala poctu francúzskemu šansoniérovi Jacquesovi Brelovi nahrávkou Quand on n'a que l'amour a medzi svoj repertoár zaradila piesne z muzikálu Starmania.

Album Olympia nemal výrazný úspech v predajnosti. Predalo sa približne 1,5 milióna nahrávok, z toho 1 milión v Európe. Audiovizuálny záznam z quebeckého koncertu v Le Theatre Capitole sa nachádza na DVD The Colour Of My Love Concert.

S albumom D'eux (1995) dosiahla Céline to, čo všetci považovali za nemožné - predstavila francúzsku hudbu britským ostrovom. Svet skutočne objavil Céline Dion...

Z albumu D'eux išli do singlových pozícií skladby Pour que tu m'aimes encore, Je sais pas a rádiové promo single Destin, J'irai où tu iras a Les derniers seront les premiers. Na albume spolupracoval jeden z najznámejších francúzskych hudobníkov, Jean-Jacques Goldman. Album D'eux sa stal najpredávanejším francúzskym albumom v histórii hudby.

Obdarovaná skvelým hlasom populárnej hudby prekročila všetky bariéry - vrátane jazykovej - s veľkolepou sériou medzinárodných hitov. S krkolomným tempom nahrávania, natáčania videoklipov, turné a účasťami v televíznych show to vyzerá, akoby Céline zostávalo už len málo času. Céline použila svoj talent k podpore Kanadského fondu Cystickej fibrózy. Jedna z najemocionálnejších skladieb Vole (neskôr sa objavuje v anglickej úprave ako Fly na albume Falling Into You) je vlastne dojemnou spomienkou na jej neter Karine, ktorá na túto chorobu zomrela.

1996-1999

Album Falling Into You (1996) sa stal najlepšie predávaným albumom toho roku. Bodoval v hitparádach 11 štátov sveta a bol zvolený Albumom roka a Najlepším popovým albumom na 39. slávnostnom udeľovaní cien Hudobnej akadémie. Albumu sa po celom svete predalo viac ako 25 miliónov kópií.

Z albumu Falling Into You boli v rozhlase vysielané najmä piesne Because You Loved Me z filmu Intímne detaily (Robert Redford, Michelle Pfeiffer), sedemminútovú baladu It's All Coming Back To Me Now, cover-verziu All By Myself od Erica Carmena či Call The Man. Medzi ďalšie vydané single zaraďujeme španielsky promo duet Mejor decir adios s Paulom Ankom a To Love You More, ktorý sa vydal len v Japonsku. Tento singel sa stal prvým singlom, ktorý sa vyšplhal na 1. priečku v japonskej hitparáde Oricon.

Dionová dostala ponuku nahrať ústrednú pieseň pre otvárací ceremoniál letných olympijských hier v Atlante (1996). Skladba The Power Of The Dream od Davida Fostera sa objavila taktiež na singli vydanom len v Japonsku s B-stranou It's All Coming Back To Me Now. V hitparáde Oricon skončila najvyššie na 30. mieste.

Videoklip ku singlu It's All Coming Back To Me Now sa natáčal v Českej republike, na zámku v Ploskoviciach a dokončil sa v pražských filmových štúdiách na Barrandove. Režíroval ho Nigel Dick so Simonom Archerom a Jaromírom Švarcom. Video ma dve verzie. Pôvodnú albumovú (vyše 7-minútovú) a kratšiu zostrihanú verziu (5-minútovú). Obe verzie sa nachádzajú na vydanom DVD All The Way... A Decade Of Song & Video z roku 1999.

Nasledujúci album Let's Talk About Love (1997) bol nahratý v Londýne, New Yorku a Los Angeles. Uvádza špeciálnych hostí, ako napríklad Barbru Streisand (pieseň Tell Him), Bee Gees so singlom Immortality, Carole King, Georgea Martina, či Luciana Pavarottiho, skvelých textárov a hudobníkov vrátane Davida Fostera. Album bol vydaný v ten istý deň ako soundtrack k filmu Titanic. Obidva albumy priniesli ústrednú pieseň, My Heart Will Go On, ktorú napísal James Horner a nahral James Horner a Walter Afanasieff. My Heart Will Go On sa rýchlo stala svadobnou skladbou pre fanúšikov Céline.

Medzi ďalšie single vydané z albumu Let's Talk About Love zaraďujeme Treat Her Like A Lady od Diane King, promo singel When I Need You vydaný v Brazílii, promo singel Miles To Go (Before I Sleep) vydaný v Kanade, Be The Man vydaný v Japonsku a duet s Paulom Ankom It's Hard To Say Goodbye, ktorý sa oficiálne nenachádza na albume.

V ohromujúcom slede úspechov Let's Talk About Love súperil s 27. miliónmi predajov na celom svete svojho predchodcu. Titanic tiež predal po celom svete viac ako 27 miliónov nahrávok. Je to najlepšie predávaný orchestrálny soundtrack v celej nahrávacej histórii. Dionová spievala My Heart Will Go On v celosvetovom televíznom prenose 70. výročných cien Akadémie, naživo z Dorothy Chandler Pavillion v Los Angeles. Pieseň získala cenu Akadémie za Najlepšiu originálnu pieseň - druhý Oscar za skladbu, ktorú naspievala Céline Dion, prvý bol Beauty And The Beast z roku 1992.

Francúzsky album S'il suffisait d'aimer, nahraný vo februári 1998, bol oficiálne celosvetovo uvedený na trh 8. septembra. Prvý singel Zora sourit získal búrlivé ohlasy v rádiách po celom svete. Céline Dionová predstavila titulnú skladbu z albumu svojím fanúšikom počas svojho celosvetového turné Let's Talk About Love.

1. najhranejšia skladba

Shania Twain - Youre Still The One

2. najhranejšia skladba

Toni Braxton - Un-Break My Heart

3. najhranejšia skladba

Paula Abdul - Rush Rush

4. najhranejšia skladba

Bryan Adams, Rod Stewart, Sting - All For Love

kontakt
Všeobecný kontakt:
0650/111 333
info@radioretro.sk
ONE RADIO
ONE RADIO ONE RADIO ROCK ONE RADIO RETRO
Pracovné pozície | Reklama | Podmienky súťaží | Kontakt
Facebook Twiter Google+

© 2005 - 2016 RADIOONE, s.r.o.
Reprodukcia, prenos, šírenie, ukladanie časti alebo celého obsahu v akejkoľvek
forme, bez predchádzajúceho písomného súhlasu RADIOONE s.r.o.,je zakázané
okrem prípadu, keď sa tak deje s povolením
Reklamné odkazy: TrendyVeci.sk - Trendové veci, ktoré potešia každú ženu, Revízny technik plynových spotrebičov, Rádio One Rock, Rádio One Retro
Created by Weblife